Урок
Розробила Зайцева Олена Ігорівна
Тема: «Розв´язування вправ з теми «Рівняння»»
Мета:
- навчальна: удосконалювати вміння та навички розв’язувати рівняння, задачі за допомогою рівнянь, удосконалювати вміння та навички виконувати всі дії з натуральними числами;
- розвивальна: розвивати всі види пам´яті, увагу, уяву, творче мислення, вміння висловлювати свою думку;
- виховна: виховувати старанність, щирість, наполегливість, формувати між предметні зв’язки.
Хід уроку:
1.Організаційний момент ( 3 хв)
2. Перевірка домашнього завдання (7 хв)
На проекторі розв’язана задача з домашньої роботи. Учні повинні знайти помилки, виправити їх, прокоментувати.
3. Актуалізація опорних понять (7 хв)
«Аукціон» на дошці записані рівняння, оголошується аукціон на найгрунтовніші пояснення щодо його ров´язання (учні отримують «х» за кожну правильну відповідь)
Усні вправи на проекторі
Відповіді:
- 4,9;
- 0,10;
- Немає коренів;
- 156;
- 23;
- 4;
- 121:
- 4;
- Всі числа
4. Застосування знань, умінь та навичок (20 хв)
На проекторі зображено розклад одного з робочих днів учня 5-го класу
1
|
Історія
|
2
|
Природознавство
|
3
|
Математика
|
4
|
Англійська мова
|
5
|
Українська мова
|
Сьогодні за уроці ми з вами підготуємо домашнє завдання з кожного навчального предмета, використовуючи знання з теми «Рівняння»
Урок 1 Історія
Історія виникнення символів додавання, віднімання, множення, діленні та знака рівності.
Потреба в запровадженні спеціальних знаків для виконання дій додавання і віднімання виникла дуже давно. Стародавні єгиптяни як знак додавання застосовували малюнок двох ніг, що рухалися вперед, а як знак віднімання – малюнок двох ніг, що рухалися назад ( єгиптяни робили записи справа наліво).
Спеціальні знаки для додавання і віднімання застосовували стародавні греки, вавилоняни.
Сучасні знаки + і – здобули загальне визнання на початку XVII ст.
Крапку . як знак множення і двокрапку : як знак ділення запропонував німецький математик Г.Лейбніц ( XVII ст.) У XVIII ст. знак . став загальноприйнятим. Найважчою арифметичною дією вважається ділення. У середні віки, у період занепаду наук, вона вважалася такою складною, що людям, які вміли майстерно виконувати ділення, присуджували вчені ступені.
В перше знак рівності «=» у 1556 році почав використовувати англійський
математик Роберт Рекорд (1510—1558), який помер у Лондоні у борговій
в'язниці. Він пояснював його використання тим, що нічого не може бути
більш рівним, ніж два паралельні відрізки однакової довжини.
Урок 2 природознавство
Задача
Бабуся збирала лікарські рослини: плоди граба, липи, калини. Вона підрахувала, що один плід липи важить на 3 грама менше, ніж плід граба, плід калини в 2 рази більше, ніж плід липи. Скільки гамів важить один плід кожної лікарської рослини, якщо маса трьох плодів 11 грам?
Розв´язання:
Граб -?
Липа - ?, на 3 г менше, ніж граб;
Калина - ?, в 2 р більше, ніж граб
Всього – 11 грамів
Нехай один плід граба важить х грам, тоді один плід липи важить (х-3)г, а плід калини, 2(х-3) г, що разом становить 11 грамів. Можемо скласти рівняння:
х+х-3+2(х-3)=11;
2х-3+2х-6=11;
4х-9=11;
4х=20;
х=5
Отже, один плід граба важить 5 г, один під липи 2 г. а плід калини 4 г. Відповідь. Один плід граба важить 5 г, один під липи 2 г. а плід калини 4 г.
Урок 3 Математика Колективна робота (паралельна робота на дошці)
Розв´язати рівняння:
- 38х-16х=1474;
22х=1474;
х=1474:22;
х=67
Перевірка
Відповідь 67
- х(3х-1683)(х-12)=0;
-
-
-
Відповідь 0; 12; 561.
- (7х-24):12+26=31,
-
-
-
-
-
-
Відповідь 12
Задача 456
Микола мав на 4 грн. 71 коп. більше, ніж Степан. Скільки грошей мав Степан, якщо їх у 4 рази менше, ніж у Миколи?
Розвязання.
Нехай Степан мав х грн., тоді Микола 4х грн., що на 471 коп більше, ніж у Степана. Можемо скласти рівняння:
4х-х=471,
3х=471,
х=157.
Отже, Степан мав 157 коп, а Микола 628 коп
Відповідь: Степан мав 157 коп, а Микола 628 коп
463. Не обчислюючи, порівняй добутки (<, >, =):
1) 152 ⋅ 7 < 152 ⋅ 8; 2) 471 ⋅ 11 < 473 ⋅ 11;
3) 212 ⋅ 32 > 211 ⋅ 30; 4) 329 ⋅ 12 = 12 ⋅ 329.
Урок 4 Англійська мова
Задача. Визначить кількість приголосних звуків в українській та англійській мові, якщо в англійській мові їх на 12 менше, ніж в українській. А загальна кількість 52 штуки.
Українська мова- ?шт
Англійська мова - ? шт., але на 12 менше ніж в українській
Всього – 52 штуки
Розв´язання
Нехай в англійській мові х приголосних звуків, тоді в українській (х+12) звуків. Всього 52, можемо скласти рівняння:
х+х+12=52:
2х+12=52;
2х=40;
х=20
Отже, в англійській мові 20 приголосних звуків, а в українській 32. Нагадаємо їх: [б], [п], [д], [д' ], [т], [т' ], [ґ ], [к], [ф], [ж], [з], [з' ], [ш], [с], [с' ], [г], [х], [дж], [дз], [дз' ], [ч], [ц], [ц' ], [в], [й], [м], [н], [н' ], [л], [л' ], [р], [р' ]
Робота в парах: кожному варіанту пропонується своє рівняння, вони його розв´язують, потім міняються зошитами, та перевіряють роботи один-одного
1 варіант
32(х+14)=736,
х+14=23,
х=9
Перевірка
32(9+14)=736,
32·23=736,
736=736
Відповідь 9
|
2 варіант
х+35х=2808,
36х=2808,
х=78
Перевірка
78+35·78=2808,
2808=2808
Відповідь 78
|
6. Підсумок уроку. Домашнє завдання (3 хв)
Урок 5 Українська мова
Завдання: Поясніть лексичне значення слів. Люди якої професії найчастіше їх вживають?
Математика, рівняння, корінь, розв’язок, зменшуване, ділене, дільник, множник, доданок, множення, рівність, ділення, степінь, віднімання.
Домашнє завдання:
Підручник п. 12, впр 441, 465.
465. Розв’яжи рівняння:
1) 2у + 3у – 7 = 33; 2) 7х – х + 4 = 40.
1) 5у=40,
у=8,
Перевірка
2·8+3·8-7=33
Відповідь 8
2) 6х=36,
х=6
Перевірка
7·6-6+4=40
Відповідь 6
441. Буратіно вийшов зі школи і пішов додому зі швидкістю 80 м/хв. Через 2 хв зі школи вийшов П’єро і пішов у тому самому напрямі зі швидкістю 100 м/хв. Через скільки хвилин після свого виходу П’єро наздожене Буратіно?
Розв´язання:
- 100-80=20 (м/хв.) – швидкість зближення;
- 80*2=160 (м)- пройшов Буратіно,
- 160:20=8 (хв.)- П´єро наздожене Буратіно
Відповідь Через 8 хв П´єро наздожене Буратіно
Літературна хвилинка
Якось ми гнома у лісі зустріли.
Діти спитати його захотіли:
Може, не варто той корінь шукати,
Труднощів стільки в дорозі долати?
Гном на березовий сперся ціпок:
Слухайте, діти, уважно урок.
Дуже багато рівнянь є в житті,
Потрібно для кожного корінь знайти.
Ви ж починаєте з парти шкільної,
З пошуків «ікс» та задачі важкої.
Раджу: хай труднощі вас не лякають,
Той переможе, хто їх подолає. |